środa, 29 grudnia 2010

Starania o budowę kościoła

Idea budowy kościoła, lub przynajmniej kaplicy w Wojsce została zainspirowana przez ks. E. Steuera, który od dnia 14 marca 1918r. był proboszczem w Wiśniczu. Już wówczas myślał o przyłączeniu Połomii i Jasiony do Wojski, aby w ten sposób stworzyć nową placówkę duszpasterską. Komitet Budowy Kościoła został zatwierdzony i zarejestrowany 20 kwietnia 1919r.
Minęły lata. Pieniądz odzyskał swoją wartość. Ludność uspokoiła się po powstaniach i znów na posiedzeniu Rady Gminnej dnia 26 listopada 1932r. dyskutowano na temat budowy kościoła. Obecni na zebraniu mieszkańcy Wojski postanowili, że jeżeli nie dojdzie do budowy kościoła to pieniądze poprzednio zebrane będą przeznaczone na zakup dzwonu dla Gromady. W czasie tej rozmowy i dyskusji, wyłoniona jednak została Komisja do spraw budowy kościoła. Wybranym przekazano wszelkie prawa odnośnie budowy kościoła i polecono im, by prowadzili rozmowy na ten temat z ówczesnym proboszczem ks. H. Ballonem, który przejął probostwo w Wiśniczu. Wkrótce na zebraniu gromadzkim, objętości członków postanowiono załatwić zakup parceli pod budowę kościoła. Obecny na tym zebraniu rolnik K. Szwarc zaofiarował na plac budowy swoją parcelę.
Ks. proboszcz H. Ballon krótko przed swoją śmiercią podpisał dokument, wyrażający zgodę na budowę kościoła.
Z pisma władz państwowych z dnia 1 lutego 1934r. wynikło / Wojska należała wtenczas do powiatu gliwickiego / że pomoc w wysokości 2.731 RM. Z Urzędu Gminy w Wojsce może być aktualna dopiero wówczas kiedy przedłuży się pisemną zgodę Kurii Wrocławskiej na budowę kościoła w Wojsce.
Kiedy wszystkie sprawy finansowe dotyczące budowy kościoła w Wojsce zostały wyjaśnione i uregulowane, otrzymano dnia 27 marca 1934r. urzędowe zezwolenie na budowę kościoła w Wojsce.


                                   (fragmenty wzięte zostały z 'Kroniki Parafialnej')

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz